You are viewing the results for Scania Cup 2016. View the current results for Scania Cup 2018 here.

Latest results

Scania Cup 2016 begins
End
25/3
26/3
27/3
28/3

Finals

  Nbr Time Arena Group Round Home team Result  Away team    
28031602 Mon 28/03 11:15 Mon 28/03 Västergård A B03 Slutspel Final Sykki 44 - 64 Pyrintö    
28031603 Mon 28/03 12:45 Mon 28/03 Västergård A B02 Slutspel Final BK Amager 79 - 59 Solna Vikings    
28030101 Mon 28/03 09:45 Mon 28/03 Tälje A B01 Slutspel Final Thor Akureyri (Þór) 54 - 62 Solna Vikings    
28030102 Mon 28/03 11:15 Mon 28/03 Tälje A B00 Slutspel Final KFUM Uppsala 41 - 50 Hørsholm BBK    
28030104 Mon 28/03 14:15 Mon 28/03 Tälje A B99 Slutspel Final KFUM Fryshuset Basket 44 - 46 EVN Basket    
28031601 Mon 28/03 09:45 Mon 28/03 Västergård A G03 Slutspel Final Tapiolan Honka 48 - 30 FoKoPo / FoBa    
28031600 Mon 28/03 08:15 Mon 28/03 Västergård A G02 Slutspel Final Marbo 56 - 46 Hørsholm BBK    
28030100 Mon 28/03 08:15 Mon 28/03 Tälje A G01 Slutspel Final Alvik 37 - 64 Åbyhöj    
28030103 Mon 28/03 12:45 Mon 28/03 Tälje A G00 Slutspel Final Værløse 54 - 41 SBBK    
28030105 Mon 28/03 15:45 Mon 28/03 Tälje A G99 Slutspel Final KFUM Fryshuset Basket 52 - 44 Norrköping Dolphins    
27030106 Sun 27/03 18:00 Sun 27/03 Tälje A B04 Slutspel Final EBT 46 - 58 Gladsaxe Basketball Klub    
27030108 Sun 27/03 21:00 Sun 27/03 Tälje A B97-98 Slutspel Final BG Luleå 59 - 79 KFUM Fryshuset Basket    
27030105 Sun 27/03 16:30 Sun 27/03 Tälje A G04 Slutspel Final EBT 63 - 22 BC Nokia    
27030107 Sun 27/03 19:30 Sun 27/03 Tälje A G97-98 Slutspel Final Norrort Basket 45 - 32 Værløse    
  Nbr Time Arena Group Round Home team Result  Away team    
28030505 Mon 28/03 14:40 Mon 28/03 Täljegymnasiet G00 5-8 place 5-6 Bk Järva 42 - 52 Alvik    
28031105 Mon 28/03 14:40 Mon 28/03 Rosenborg B99 5-7 place FoKoPo 36 - 74 Vaerlöse    
28031204 Mon 28/03 13:45 Mon 28/03 Gärtuna G01 5-8 place 7-8 Spånga Basket 45 - 50 Täby    
28031504 Mon 28/03 13:45 Mon 28/03 Pershagenhallen G00 9-10 place 9-10 place Eos 45 - 44 Turun Riento    
28030404 Mon 28/03 13:40 Mon 28/03 Östertäljehallen B00 9-12 place 9-10 PuHu 53 - 73 Sverresborg    
28031004 Mon 28/03 13:30 Mon 28/03 Brunnsäng G00 11-12 place 11-12 place BMS Herlev 40 - 20 Kjelsås    
28030304 Mon 28/03 13:20 Mon 28/03 Wasa B01 5-8 place 5-6 SBBK 59 - 55 Stjarnan    
28030504 Mon 28/03 13:20 Mon 28/03 Täljegymnasiet G99 5-7 place Sisu 60 - 48 Solna Vikings    
28031104 Mon 28/03 13:20 Mon 28/03 Rosenborg B99 Slutspel Bronze match Ullern 56'ers 69 - 79 IR    
28031203 Mon 28/03 12:25 Mon 28/03 Gärtuna G01 5-8 place 5-6 Ullern Basket 32 - 62 Køge Bugt Basketball Klub    
28031503 Mon 28/03 12:25 Mon 28/03 Pershagenhallen B02 5-8 place 5-6 Hørsholm BBK 47 - 40 SBBK    
28030403 Mon 28/03 12:20 Mon 28/03 Östertäljehallen G02 5-8 place 5-6 HNMKY 42 - 38 Solna Vikings    
28031003 Mon 28/03 12:10 Mon 28/03 Brunnsäng G02 5-8 place 7-8 Pyrintö 59 - 19 Åbyhöj    
28030303 Mon 28/03 12:00 Mon 28/03 Wasa G00 5-8 place 7-8 HNMKY 47 - 53 TikS    
28030503 Mon 28/03 12:00 Mon 28/03 Täljegymnasiet B00 5-8 place 7-8 Solna Vikings 63 - 49 KR    
28031103 Mon 28/03 12:00 Mon 28/03 Rosenborg G00 Slutspel Bronze match Tampereen Pyrintö 52 - 44 Åbyhöj    
28031202 Mon 28/03 11:05 Mon 28/03 Gärtuna G00 13-14 place 13-14 place Östersund Basket 28 - 62 Hørsholm BBK    
28031502 Mon 28/03 11:05 Mon 28/03 Pershagenhallen B02 5-8 place 7-8 Ura Basket 80 - 45 Hammarby Basket    
28030402 Mon 28/03 11:00 Mon 28/03 Östertäljehallen B03 5-8 place 7-8 Stjarnan 57 - 38 Högsbo Basket    
28031002 Mon 28/03 10:50 Mon 28/03 Brunnsäng B01 9-12 place 9-10 IK Eos 66 - 73 Spånga Basket    
28030302 Mon 28/03 10:40 Mon 28/03 Wasa B01 5-8 place 7-8 Vaerlöse 66 - 51 KFUM Uppsala    
28030502 Mon 28/03 10:40 Mon 28/03 Täljegymnasiet B99 5-7 place Vaerlöse 36 - 58 Östersund Basket    
28031102 Mon 28/03 10:40 Mon 28/03 Rosenborg G99 Slutspel Bronze match Norrort basket 35 - 56 Hörsholm    
28031702 Mon 28/03 10:30 Mon 28/03 Västergård B G03 5-8 place 7-8 Solna Vikings 35 - 23 BK Amager    
28031201 Mon 28/03 09:45 Mon 28/03 Gärtuna B00 9-12 place 11-12 SBBK 48 - 56 Helsingborg BBK    
28031501 Mon 28/03 09:45 Mon 28/03 Pershagenhallen B02 Slutspel Bronze match AGF 50 - 39 BMS Herlev    
28030401 Mon 28/03 09:40 Mon 28/03 Östertäljehallen B03 9-12 place 9-10 HNMKY 37 - 46 KFUM Fryshuset Basket    
28031001 Mon 28/03 09:30 Mon 28/03 Brunnsäng B02 9-12 place 11-12 KFUM Blackeberg 41 - 38 Tureberg Basket    
28030301 Mon 28/03 09:20 Mon 28/03 Wasa B03 5-8 place 5-6 Keravan Kori-80 38 - 63 Virum Vipers    
28030501 Mon 28/03 09:20 Mon 28/03 Täljegymnasiet B00 5-8 place 5-6 Pyrintö 60 - 83 BMS Herlev    
28031101 Mon 28/03 09:20 Mon 28/03 Rosenborg B00 Slutspel Bronze match Sisu 52 - 56 Tureberg Basket    
28031701 Mon 28/03 09:10 Mon 28/03 Västergård B G03 Slutspel Bronze match Ulriken Eagles 39 - 48 HNMKY    
28031200 Mon 28/03 08:25 Mon 28/03 Gärtuna G99 5-7 place Sisu 51 - 58 KFUM Blackeberg    
28031500 Mon 28/03 08:25 Mon 28/03 Pershagenhallen B03 Slutspel Bronze match Sisu 36 - 31 Solna Vikings    
28030400 Mon 28/03 08:20 Mon 28/03 Östertäljehallen B03 9-12 place 11-12 Hammarby Basket 36 - 34 SBBK