Detta är resultaten från Scania Cup 2017. Se de senaste resultaten från Scania Cup 2019 här.



Fredag 14/4 (Dag 2)

  Matchnr Tid Spelplan Grupp Hemmalag Resultat  Bortalag   Live  
14041000 fr 14/04 08:00 fr 14/04 Brunnsäng G04 Grp A Haga Haninge 35 - 56 SISU Basketball      
14041100 fr 14/04 08:00 fr 14/04 Rosenborg G02 Grp C Alvik Basket 36 - 28 Aabyhøj      
14041300 fr 14/04 08:10 fr 14/04 Gröndal B02 Grp A Ulriken Eagles 33 - 88 AGF      
14040300 fr 14/04 08:10 fr 14/04 Wasa B01 Grp A Tampereen Pyrintö 59 - 56 Virum Vipers      
14040100 fr 14/04 08:20 fr 14/04 Tälje A B98-99 Grp B Sandvika BBK 40 - 72 Værløse Basketball Klub      
14040200 fr 14/04 08:20 fr 14/04 Tälje B B98-99 Grp A Fröya Basket 58 - 89 EBAA      
14040500 fr 14/04 08:20 fr 14/04 Täljegymnasiet G00 Grp A Hjemly 30 - 58 Hørsholm 79ers Basketball      
14040400 fr 14/04 08:20 fr 14/04 Östertäljehallen B03 Grp B BMS Herlev 58 - 47 Fryshuset Basket      
14041200 fr 14/04 08:25 fr 14/04 Gärtuna G03 Grp D BMS Herlev 51 - 49 Haga Haninge      
14041600 fr 14/04 08:30 fr 14/04 Västergård A G01 Grp B Tampereen Pyrintö 52 - 33 Værløse Bas...ll Klub G01      
14041500 fr 14/04 08:45 fr 14/04 Pershagenhallen G02 Grp B AIK Basket 63 - 44 SISU Basketball      
14041001 fr 14/04 09:20 fr 14/04 Brunnsäng G04 Grp B Onsala Pirates BBK 29 - 40 Hørsholm 79ers Basketball      
14041900 fr 14/04 09:20 fr 14/04 Ronnaskolan G05 Grp B BK Amager 49 - 33 SBBK      
14041101 fr 14/04 09:20 fr 14/04 Rosenborg G00 Grp B Sandvika BBK 31 - 64 Aabyhøj      
14041301 fr 14/04 09:30 fr 14/04 Gröndal B02 Grp A Hammarby Basket 84 - 48 IK Eos      
14040301 fr 14/04 09:30 fr 14/04 Wasa B01 Grp A Spånga Basket 79 - 74 Malbas      
14040101 fr 14/04 09:40 fr 14/04 Tälje A G00 Grp A SBBK 52 - 44 KFUM Blackeberg      
14040201 fr 14/04 09:40 fr 14/04 Tälje B B98-99 Grp D BMS Herlev 48 - 56 Stenhus Basketball Klub      
14040501 fr 14/04 09:40 fr 14/04 Täljegymnasiet B98-99 Grp C Östersund 66 - 69 SISU Basketball      
14040401 fr 14/04 09:40 fr 14/04 Östertäljehallen B03 Grp C Horsens IC 49 - 60 Högsbo Basket      
14041201 fr 14/04 09:45 fr 14/04 Gärtuna G03 Grp C BK Amager 36 - 37 Högsbo Basket      
14041601 fr 14/04 09:50 fr 14/04 Västergård A G01 Grp B BMS Herlev 65 - 23 AIK Basket      
14041501 fr 14/04 10:05 fr 14/04 Pershagenhallen B04 Grp A Lobas 73 - 37 Sverresborg Hoops      
14041002 fr 14/04 10:40 fr 14/04 Brunnsäng G04 Grp C AIK Basket 18 - 46 IK Eos      
14041901 fr 14/04 10:40 fr 14/04 Ronnaskolan B04 Grp A Gladsaxe Basketball Klub 61 - 40 BC Nokia      
14041102 fr 14/04 10:40 fr 14/04 Rosenborg G05 Grp A Aabyhøj 25 - 41 Lobas      
14041302 fr 14/04 10:50 fr 14/04 Gröndal B02 Grp C KR 66 - 46 Malbas      
14040302 fr 14/04 10:50 fr 14/04 Wasa B01 Grp B KFUM Göteborg 50 - 74 Þór Akureyri      
14040102 fr 14/04 11:00 fr 14/04 Tälje A B00 Grp C EBAA 54 - 51 SBBK      
14040202 fr 14/04 11:00 fr 14/04 Tälje B B00 Grp A Alvik Basket 54 - 64 Hørsholm 79ers Basketball      
14040502 fr 14/04 11:00 fr 14/04 Täljegymnasiet G00 Grp B IK Eos 56 - 48 KR      
14040402 fr 14/04 11:00 fr 14/04 Östertäljehallen B03 Grp D Åkersberga Basket 58 - 65 SISU Basketball      
14041202 fr 14/04 11:05 fr 14/04 Gärtuna G03 Grp A Tampereen Pyrintö 64 - 38 SBBK      
14041602 fr 14/04 11:10 fr 14/04 Västergård A G01 Grp A Køge Bugt Basketball Klub 65 - 38 Grindavik      
14041502 fr 14/04 11:25 fr 14/04 Pershagenhallen G02 Grp D SBBK 47 - 41 BK Amager      
14041003 fr 14/04 12:00 fr 14/04 Brunnsäng G04 Grp D BMS Herlev 62 - 27 SBBK      
14041902 fr 14/04 12:00 fr 14/04 Ronnaskolan B04 Grp D Værløse Basketball Klub 78 - 23 SBBK      
14041103 fr 14/04 12:00 fr 14/04 Rosenborg B00 Grp D BMS Herlev 56 - 52 Helsingborg BBK      
14041303 fr 14/04 12:10 fr 14/04 Gröndal B02 Grp D BK Amager 97 - 42 Asker Aliens      
14040303 fr 14/04 12:10 fr 14/04 Wasa B01 Grp B PuHu 64 - 59 Værløse Basketball Klub      
14040103 fr 14/04 12:20 fr 14/04 Tälje A G98-99 Grp A Aik Basket 37 - 54 SBBK      
14040203 fr 14/04 12:20 fr 14/04 Tälje B B00 Grp A KR 61 - 64 KFUM Uppsala Basket      
14040503 fr 14/04 12:20 fr 14/04 Täljegymnasiet B04 Grp B Hørsholm 79ers Basketball 44 - 49 Åkersberga Basket      
14040403 fr 14/04 12:20 fr 14/04 Östertäljehallen B03 Grp A Virum Vipers 57 - 37 Oppsal Basket      
14041203 fr 14/04 12:25 fr 14/04 Gärtuna G03 Grp B AIK Basket 50 - 41 SISU Basketball      
14041603 fr 14/04 12:30 fr 14/04 Västergård A G01 Grp A Ullern Basket 53 - 34 Turun Riento -01      
14041700 fr 14/04 12:30 fr 14/04 Västergård B B05 Grp B Jonstrup 28 - 60 Falcon      
14041503 fr 14/04 12:45 fr 14/04 Pershagenhallen G02 Grp B SISU Basketball 51 - 54 Tampereen Pyrintö      
14041004 fr 14/04 13:20 fr 14/04 Brunnsäng G04 Grp A Tampereen Pyrintö 55 - 30 Haga Haninge      
14041903 fr 14/04 13:20 fr 14/04 Ronnaskolan G05 Grp B HNMKY 59 - 46 EBT      
14041104 fr 14/04 13:20 fr 14/04 Rosenborg G98-99 Grp A Hop BBK 43 - 45 Hørsholm 79ers Basketball      
14041304 fr 14/04 13:30 fr 14/04 Gröndal B02 Grp B Tureberg Basket 63 - 68 Hørsholm 79ers Basketball      
14040304 fr 14/04 13:30 fr 14/04 Wasa B01 Grp D Horsens IC 63 - 61 AIK Basket      
14040104 fr 14/04 13:40 fr 14/04 Tälje A B98-99 Grp B SBBK 55 - 51 Sandvika BBK      
14040204 fr 14/04 13:40 fr 14/04 Tälje B B00 Grp B EVN Basket 58 - 49 Fryshuset Basket      
14040504 fr 14/04 13:40 fr 14/04 Täljegymnasiet G02 Grp A Hørsholm 79ers Basketball 72 - 63 Spånga Basket      
14040404 fr 14/04 13:40 fr 14/04 Östertäljehallen B04 Grp C AIK basket 76 - 31 SISU Basketball      
14041204 fr 14/04 13:45 fr 14/04 Gärtuna G03 Grp D Haga Haninge 36 - 59 Ulriken Eagles      
14041604 fr 14/04 13:50 fr 14/04 Västergård A B01 Grp C Stjarnan 61 - 55 Sandvika BBK      
14041701 fr 14/04 13:50 fr 14/04 Västergård B B05 Grp A Gladsaxe Basketball Klub 72 - 23 SBBK      
14041504 fr 14/04 14:05 fr 14/04 Pershagenhallen B04 Grp B Fjölnir 65 - 59 Pantterit      
14041005 fr 14/04 14:40 fr 14/04 Brunnsäng G04 Grp B Hørsholm 79ers Basketball 51 - 21 HNMKY      
14041904 fr 14/04 14:40 fr 14/04 Ronnaskolan G04 Grp C BC Nokia 48 - 40 AIK Basket      
14041105 fr 14/04 14:40 fr 14/04 Rosenborg B98-99 Grp A EBAA 50 - 43 RIG MARK      
14041305 fr 14/04 14:50 fr 14/04 Gröndal B02 Grp B HNMKY 53 - 34 Skuru IK      
14040305 fr 14/04 14:50 fr 14/04 Wasa B01 Grp A Virum Vipers 60 - 48 Malbas      
14040105 fr 14/04 15:00 fr 14/04 Tälje A B98-99 Grp C SISU Basketball 53 - 85 BG Luleå      
14040205 fr 14/04 15:00 fr 14/04 Tälje B B00 Grp B Kongsberg Miners 2 65 - 48 KFUM Örebro Basket      
14040505 fr 14/04 15:00 fr 14/04 Täljegymnasiet G00 Grp A KFUM Blackeberg 43 - 42 Turun Riento -00      
14040405 fr 14/04 15:00 fr 14/04 Östertäljehallen B04 Grp C Hadsten SK 45 - 82 TuNMKY      
14041205 fr 14/04 15:05 fr 14/04 Gärtuna G03 Grp C Gammelstad BBK 44 - 51 BK Amager      
14041605 fr 14/04 15:10 fr 14/04 Västergård A B01 Grp C Skuru IK 66 - 77 BMS Herlev      
14041702 fr 14/04 15:10 fr 14/04 Västergård B B05 Grp A HNMKY 53 - 36 BMS Herlev      
14041505 fr 14/04 15:25 fr 14/04 Pershagenhallen G02 Grp C EBT 34 - 38 Alvik Basket      
14041006 fr 14/04 16:00 fr 14/04 Brunnsäng G04 Grp D SBBK 41 - 48 Spånga Basket      
14041905 fr 14/04 16:00 fr 14/04 Ronnaskolan B04 Grp A BC Nokia 59 - 62 Lobas      
14041106 fr 14/04 16:00 fr 14/04 Rosenborg G98-99 Grp B Virum Vipers 37 - 70 RIG MARK      
14041306 fr 14/04 16:10 fr 14/04 Gröndal B02 Grp A IK Eos 57 - 47 Ulriken Eagles      
14040306 fr 14/04 16:10 fr 14/04 Wasa B01 Grp A Spånga Basket 68 - 72 Tampereen Pyrintö      
14040106 fr 14/04 16:20 fr 14/04 Tälje A B98-99 Grp D Fryshuset Basket 71 - 60 BMS Herlev      
14040206 fr 14/04 16:20 fr 14/04 Tälje B B00 Grp C Norrort 65 - 72 EBAA      
14040506 fr 14/04 16:20 fr 14/04 Täljegymnasiet G00 Grp B Aabyhøj 51 - 29 IK Eos      
14040406 fr 14/04 16:20 fr 14/04 Östertäljehallen B03 Grp B Fryshuset Basket 48 - 44 Keravan Kori-80      
14041206 fr 14/04 16:25 fr 14/04 Gärtuna G03 Grp A SBBK 48 - 55 Hørsholm 79ers Basketball      
14041606 fr 14/04 16:30 fr 14/04 Västergård A G01 Grp B Værløse Bas...ll Klub G01 33 - 60 Alvik Basket      
14041703 fr 14/04 16:30 fr 14/04 Västergård B B05 Grp B HoNsU 32 - 43 EBT      
14041506 fr 14/04 16:45 fr 14/04 Pershagenhallen G02 Grp D ToPo 42 - 33 SBBK      
14041007 fr 14/04 17:20 fr 14/04 Brunnsäng G04 Grp A SISU Basketball 40 - 36 Tampereen Pyrintö      
14041906 fr 14/04 17:20 fr 14/04 Ronnaskolan B04 Grp A Sverresborg Hoops 29 - 97 Gladsaxe Basketball Klub      
14041107 fr 14/04 17:20 fr 14/04 Rosenborg G98-99 Grp B Fryshuset 51 - 53 Norrort      
14041307 fr 14/04 17:30 fr 14/04 Gröndal B02 Grp A AGF 60 - 63 Hammarby Basket      
14040307 fr 14/04 17:30 fr 14/04 Wasa B01 Grp B Þór Akureyri 63 - 61 PuHu      
14040107 fr 14/04 17:40 fr 14/04 Tälje A B00 Grp D Tureberg Basket 77 - 78 BMS Herlev      
14040207 fr 14/04 17:40 fr 14/04 Tälje B B00 Grp A Hørsholm 79ers Basketball 72 - 55 KR      
14040507 fr 14/04 17:40 fr 14/04 Täljegymnasiet G02 Grp B Tampereen Pyrintö 46 - 45 AIK Basket      
14040407 fr 14/04 17:40 fr 14/04 Östertäljehallen B03 Grp C Högsbo Basket 67 - 46 Hammarby Basket      
14041207 fr 14/04 17:45 fr 14/04 Gärtuna G03 Grp B SISU Basketball 20 - 64 HNMKY      
14041607 fr 14/04 17:50 fr 14/04 Västergård A G01 Grp B AIK Basket 29 - 56 Tampereen Pyrintö      
14041704 fr 14/04 17:50 fr 14/04 Västergård B G05 Grp A Wartti 22 - 44 FoKoPo      
14041507 fr 14/04 18:05 fr 14/04 Pershagenhallen G02 Grp A Spånga Basket 46 - 52 Lobas      
14041008 fr 14/04 18:40 fr 14/04 Brunnsäng G04 Grp B HNMKY 45 - 37 Onsala Pirates BBK      
14041907 fr 14/04 18:40 fr 14/04 Ronnaskolan B04 Grp B Pantterit 78 - 64 Hørsholm 79ers Basketball      
14041108 fr 14/04 18:40 fr 14/04 Rosenborg B03 Grp A SBBK 45 - 34 Virum Vipers      
14041308 fr 14/04 18:50 fr 14/04 Gröndal B02 Grp C Malbas 46 - 62 AIK Basket      
14040308 fr 14/04 18:50 fr 14/04 Wasa B01 Grp B Værløse Basketball Klub 72 - 67 KFUM Göteborg      
14040108 fr 14/04 19:00 fr 14/04 Tälje A B98-99 Grp B Værløse Basketball Klub 58 - 36 SBBK      
14040208 fr 14/04 19:00 fr 14/04 Tälje B B00 Grp A KFUM Uppsala Basket 58 - 51 Alvik Basket      
14040508 fr 14/04 19:00 fr 14/04 Täljegymnasiet G00 Grp B Alvik Basket 59 - 35 Sandvika BBK      
14040408 fr 14/04 19:00 fr 14/04 Östertäljehallen B03 Grp D EBT 61 - 55 Åkersberga Basket      
14041208 fr 14/04 19:05 fr 14/04 Gärtuna G03 Grp D Ulriken Eagles 39 - 53 BMS Herlev      
14041608 fr 14/04 19:10 fr 14/04 Västergård A G01 Grp A Turun Riento -01 45 - 75 Køge Bugt Basketball Klub      
14041508 fr 14/04 19:25 fr 14/04 Pershagenhallen G02 Grp C Aabyhøj 37 - 40 EBT      
14041009 fr 14/04 20:00 fr 14/04 Brunnsäng G04 Grp C IK Eos 41 - 38 BC Nokia      
14041908 fr 14/04 20:00 fr 14/04 Ronnaskolan B04 Grp B Åkersberga Basket 63 - 32 Fjölnir      
14041109 fr 14/04 20:00 fr 14/04 Rosenborg B98-99 Grp C BG Luleå 53 - 55 Östersund      
14041309 fr 14/04 20:10 fr 14/04 Gröndal B02 Grp D Asker Aliens 37 - 71 SBBK      
14040309 fr 14/04 20:10 fr 14/04 Wasa B01 Grp D SBBK 71 - 73 Horsens IC      
14040109 fr 14/04 20:20 fr 14/04 Tälje A B98-99 Grp A RIG MARK 83 - 45 Fröya Basket      
14040209 fr 14/04 20:20 fr 14/04 Tälje B B98-99 Grp D Stenhus Basketball Klub 70 - 73 Fryshuset Basket      
14040509 fr 14/04 20:20 fr 14/04 Täljegymnasiet G00 Grp A Hørsholm 79ers Basketball 48 - 53 SBBK      
14040409 fr 14/04 20:20 fr 14/04 Östertäljehallen B04 Grp D EBT 67 - 47 Værløse Basketball Klub      
14041209 fr 14/04 20:25 fr 14/04 Gärtuna G04 Grp D Spånga Basket 47 - 53 BMS Herlev      
14041609 fr 14/04 20:30 fr 14/04 Västergård A G01 Grp A SBBK 40 - 39 Ullern Basket      
14041509 fr 14/04 20:45 fr 14/04 Pershagenhallen G02 Grp D BK Amager 48 - 30 ToPo      

Instagram

Solid Sport