Detta är resultaten från Scania Cup 2018. Se de senaste resultaten från Scania Cup 2019 här.



Fredag 30/3 (Dag 2)

  Matchnr Tid Spelplan Grupp Hemmalag Resultat  Bortalag   Live  
30031500 fr 30/03 08:00 fr 30/03 Pershagenhallen B04 Grp D Lobas 39 - 78 Gladsaxe Basketball Klub  
30030400 fr 30/03 08:00 fr 30/03 Östertäljehallen G05 Grp D SBBK 62 - 22 Tampereen Pyrintö  
30031200 fr 30/03 08:05 fr 30/03 Gärtuna G03 Grp B Brahe basket 59 - 49 Tampereen Pyrintö  
30030100 fr 30/03 08:15 fr 30/03 Tälje A B99-00 Grp B BMS Herlev 71 - 60 Kongsberg Miners  
30031300 fr 30/03 08:20 fr 30/03 Gröndal B02 Grp C KR 39 - 62 Onsala Pirates BBK  
30031100 fr 30/03 08:20 fr 30/03 Rosenborg B99-00 Grp A Viby Basket 76 - 67 Ullern Basket 56'ers  
30030500 fr 30/03 08:20 fr 30/03 Täljegymnasiet B99-00 Grp D SISU Basketball 64 - 53 Sverresborg Hoops  
30030300 fr 30/03 08:25 fr 30/03 Wasa G03 Grp A SBBK 24 - 74 Ulriken Eagles  
30030200 fr 30/03 08:30 fr 30/03 Tälje B B01 Grp A SISU Basketball 46 - 63 Malbas  
30031600 fr 30/03 08:30 fr 30/03 Västergård A G02 Grp C SISU Basketball 69 - 54 Lobas  
30031000 fr 30/03 08:40 fr 30/03 Brunnsäng G04 Grp B BMS Herlev 51 - 50 Tampereen Pyrintö  
30032000 fr 30/03 08:40 fr 30/03 Snäckviken B05 Grp B Fjölnir 53 - 57 Malbas  
30031501 fr 30/03 09:20 fr 30/03 Pershagenhallen B04 Grp D Kolbotn Basketball 55 - 81 SBBK  
30030401 fr 30/03 09:20 fr 30/03 Östertäljehallen G05 Grp C Basketklubb...ed 305 B305 60 - 36 Ulriken Eagles  
30031201 fr 30/03 09:25 fr 30/03 Gärtuna G06 Grp A Honka 79 - 7 SBBK  
30030101 fr 30/03 09:35 fr 30/03 Tälje A B99-00 Grp C Fjolnir 63 - 61 EBAA  
30031301 fr 30/03 09:40 fr 30/03 Gröndal B02 Grp C Skuru Basket 44 - 55 Hørsholm 79ers Basketball  
30031101 fr 30/03 09:40 fr 30/03 Rosenborg G99-00 Grp A Norrort 64 - 58 Hop BBK  
30030501 fr 30/03 09:40 fr 30/03 Täljegymnasiet B03 Grp C SISU Basketball 104 - 18 Oppsal Basket  
30030301 fr 30/03 09:45 fr 30/03 Wasa G03 Grp C Nässjö Basket 36 - 30 KFUM Blackebergs IK  
30031700 fr 30/03 09:45 fr 30/03 Västergård B G06 Grp A BMS Herlev 44 - 20 SISU Basketball  
30030201 fr 30/03 09:50 fr 30/03 Tälje B B01 Grp A Virum Vipers 63 - 57 Norrort  
30031601 fr 30/03 09:50 fr 30/03 Västergård A G02 Grp A Tampereen Pyrintö 60 - 30 Åbyhöj  
30031001 fr 30/03 10:00 fr 30/03 Brunnsäng G04 Grp A Hørsholm 79ers Basketball 36 - 37 SBBK  
30032001 fr 30/03 10:00 fr 30/03 Snäckviken B05 Grp B FRYSHUSET BASKET 64 - 28 Tampereen Pyrintö  
30031502 fr 30/03 10:40 fr 30/03 Pershagenhallen B04 Grp B Kungsholmen Basket 49 - 44 SISU Basketball  
30030402 fr 30/03 10:40 fr 30/03 Östertäljehallen G05 Grp A Sunderby SK BYN F05 36 - 42 AIK  
30031202 fr 30/03 10:45 fr 30/03 Gärtuna B04 Grp C BMS Herlev 56 - 27 Åkersberga Basket  
30030102 fr 30/03 10:55 fr 30/03 Tälje A B01 Grp B EVN (Efters...Ved Nyborg) 53 - 48 Trelleborg  
30031302 fr 30/03 11:00 fr 30/03 Gröndal B02 Grp B SBBK 57 - 63 BMS Herlev  
30031102 fr 30/03 11:00 fr 30/03 Rosenborg G99-00 Grp A Virum Vipers 49 - 65 IK Eos  
30030502 fr 30/03 11:00 fr 30/03 Täljegymnasiet B03 Grp B Täby Basket 77 - 13 Hørsholm 79ers Basketball  
30030302 fr 30/03 11:05 fr 30/03 Wasa G03 Grp D Gammelstad BBK 30 - 21 Hop BBK  
30031701 fr 30/03 11:05 fr 30/03 Västergård B B06 Grp A Lobas 82 - 13 SBBK  
30030202 fr 30/03 11:10 fr 30/03 Tälje B G01 Grp B Luleå Basket 52 - 62 Hørsholm 79ers Basketball  
30031602 fr 30/03 11:10 fr 30/03 Västergård A G02 Grp B Stevnsgade 35 - 54 BK Marbo  
30031002 fr 30/03 11:20 fr 30/03 Brunnsäng G06 Grp A Åbyhöj 14 - 24 Hørsholm 79ers Basketball  
30032002 fr 30/03 11:20 fr 30/03 Snäckviken B05 Grp C Hammarby Basket 56 - 49 Virum Vipers  
30031503 fr 30/03 12:00 fr 30/03 Pershagenhallen B04 Grp B Tampereen Pyrintö 72 - 79 Högsbo Basket  
30030403 fr 30/03 12:00 fr 30/03 Östertäljehallen G05 Grp B BK AMAGER 35 - 36 Alvik Basket  
30031203 fr 30/03 12:05 fr 30/03 Gärtuna B04 Grp C WB-Pantterit WB- 60 - 41 Breiðablik  
30030103 fr 30/03 12:15 fr 30/03 Tälje A B01 Grp B AIK Basket 69 - 80 Stjarnan  
30031303 fr 30/03 12:20 fr 30/03 Gröndal B02 Grp B Vestri/Skallagrímur 80 - 49 Tureberg Basket  
30031103 fr 30/03 12:20 fr 30/03 Rosenborg G99-00 Grp B Hørsholm 79ers Basketball 78 - 45 Sandvika  
30030503 fr 30/03 12:20 fr 30/03 Täljegymnasiet B03 Grp D Ulriken Eagles 35 - 60 SBBK  
30030303 fr 30/03 12:25 fr 30/03 Wasa G03 Grp B AIK Basket 32 - 46 Brahe basket  
30031702 fr 30/03 12:25 fr 30/03 Västergård B B06 Grp A Virum Vipers 40 - 55 Falcon  
30030203 fr 30/03 12:30 fr 30/03 Tälje B G01 Grp A Ullern Basket 41 - 32 KFUM Uppsala Basket  
30031603 fr 30/03 12:30 fr 30/03 Västergård A G02 Grp D Malbas 33 - 46 BMS Herlev  
30031003 fr 30/03 12:40 fr 30/03 Brunnsäng G04 Grp D BK AMAGER 41 - 28 Sunderby SK  
30032003 fr 30/03 12:40 fr 30/03 Snäckviken B05 Grp D Ullern Basket 32 - 65 Falcon  
30031504 fr 30/03 13:20 fr 30/03 Pershagenhallen B04 Grp A EBT 54 - 70 Hadsten SK  
30030404 fr 30/03 13:20 fr 30/03 Östertäljehallen G05 Grp D Tampereen Pyrintö 43 - 47 Åbyhöj  
30031204 fr 30/03 13:25 fr 30/03 Gärtuna B06 Grp A BMS Herlev 53 - 35 WB-Pantterit  
30030104 fr 30/03 13:35 fr 30/03 Tälje A B99-00 Grp B Östersund Basket Ungdom 42 - 67 BMS Herlev  
30031304 fr 30/03 13:40 fr 30/03 Gröndal B02 Grp A Fjolnir 64 - 51 EB85  
30031104 fr 30/03 13:40 fr 30/03 Rosenborg B99-00 Grp A Hørsholm 79ers Basketball 51 - 65 Viby Basket  
30030504 fr 30/03 13:40 fr 30/03 Täljegymnasiet B03 Grp A Högsbo Basket 50 - 45 Þór/Hrunamenn  
30030304 fr 30/03 13:45 fr 30/03 Wasa G03 Grp C KFUM Blackebergs IK 63 - 46 SISU Basketball  
30030204 fr 30/03 13:50 fr 30/03 Tälje B G01 Grp A AIK Basket 22 - 66 Åbyhöj  
30031604 fr 30/03 13:50 fr 30/03 Västergård A G03 Grp A Ulriken Eagles 71 - 33 Stevnsgade  
30031004 fr 30/03 14:00 fr 30/03 Brunnsäng G04 Grp C Onsala Pirates BBK 29 - 39 IK Eos  
30032004 fr 30/03 14:00 fr 30/03 Snäckviken B05 Grp A Þór/Hrunamenn 42 - 67 Gladsaxe Basketball Klub  
30031505 fr 30/03 14:40 fr 30/03 Pershagenhallen B04 Grp A AIK basket 94 - 42 Værløse Basketball  
30030405 fr 30/03 14:40 fr 30/03 Östertäljehallen G05 Grp C Ulriken Eagles 29 - 38 HyPo  
30031205 fr 30/03 14:45 fr 30/03 Gärtuna B02 Grp D AIK Basket 59 - 68 Valur  
30030105 fr 30/03 14:55 fr 30/03 Tälje A B99-00 Grp C EBAA 100 - 47 SBBK  
30031305 fr 30/03 15:00 fr 30/03 Gröndal B02 Grp A Hammarby Basket 54 - 52 Borås Basket  
30031105 fr 30/03 15:00 fr 30/03 Rosenborg G99-00 Grp A Hop BBK 49 - 56 Virum Vipers  
30030505 fr 30/03 15:00 fr 30/03 Täljegymnasiet B99-00 Grp D Sverresborg Hoops 76 - 74 FRYSHUSET BASKET  
30030305 fr 30/03 15:05 fr 30/03 Wasa G03 Grp D Hørsholm 79ers Basketball 44 - 40 Gammelstad BBK  
30030205 fr 30/03 15:10 fr 30/03 Tälje B G06 Grp A Honka 62 - 26 BMS Herlev  
30031605 fr 30/03 15:10 fr 30/03 Västergård A G02 Grp C Lobas 46 - 45 SBBK  
30031005 fr 30/03 15:20 fr 30/03 Brunnsäng G04 Grp B Tampereen Pyrintö 44 - 36 Spånga Basket  
30032005 fr 30/03 15:20 fr 30/03 Snäckviken B05 Grp C Viby basket 33 - 71 HoNsU  
30031506 fr 30/03 16:00 fr 30/03 Pershagenhallen B04 Grp D SBBK 76 - 61 Lobas  
30030406 fr 30/03 16:00 fr 30/03 Östertäljehallen G05 Grp A AIK 32 - 31 Helmi Basket  
30031206 fr 30/03 16:05 fr 30/03 Gärtuna G06 Grp A SBBK 22 - 49 Åbyhöj  
30030106 fr 30/03 16:15 fr 30/03 Tälje A B01 Grp A Norrort 59 - 30 SISU Basketball  
30031306 fr 30/03 16:20 fr 30/03 Gröndal B02 Grp D Ulriken Eagles 57 - 80 AGF  
30031106 fr 30/03 16:20 fr 30/03 Rosenborg G99-00 Grp A IK Eos 83 - 43 Norrort  
30030506 fr 30/03 16:20 fr 30/03 Täljegymnasiet B03 Grp C Oppsal Basket 33 - 80 FRYSHUSET BASKET  
30030306 fr 30/03 16:25 fr 30/03 Wasa G02 Grp B AIK Basket 51 - 39 Stevnsgade  
30030206 fr 30/03 16:30 fr 30/03 Tälje B G01 Grp B BMS Herlev 60 - 29 SBBK  
30031606 fr 30/03 16:30 fr 30/03 Västergård A G02 Grp A Åbyhöj 42 - 26 Högsbo Basket  
30031006 fr 30/03 16:40 fr 30/03 Brunnsäng G04 Grp A SBBK 27 - 58 Espoo Basket Team  
30032006 fr 30/03 16:40 fr 30/03 Snäckviken B05 Grp A ALVIK BASKET 43 - 62 Espoo Baske...am (EBT) 05  
30031507 fr 30/03 17:20 fr 30/03 Pershagenhallen B04 Grp C Åkersberga Basket 53 - 55 WB-Pantterit WB-  
30030407 fr 30/03 17:20 fr 30/03 Östertäljehallen G05 Grp B Þór/Hrunamenn 43 - 46 BK AMAGER  
30031207 fr 30/03 17:25 fr 30/03 Gärtuna G06 Grp A Hørsholm 79ers Basketball 25 - 31 SISU Basketball  
30030107 fr 30/03 17:35 fr 30/03 Tälje A B99-00 Grp B Kongsberg Miners 61 - 73 Östersund Basket Ungdom  
30031307 fr 30/03 17:40 fr 30/03 Gröndal B02 Grp C Onsala Pirates BBK 43 - 59 Skuru Basket  
30031107 fr 30/03 17:40 fr 30/03 Rosenborg G99-00 Grp B SBBK 54 - 67 Hørsholm 79ers Basketball  
30030507 fr 30/03 17:40 fr 30/03 Täljegymnasiet B03 Grp B Hørsholm 79ers Basketball 29 - 82 Keravan Kori-80  
30030307 fr 30/03 17:45 fr 30/03 Wasa G02 Grp D Turun Riento 52 - 51 Malbas  
30030207 fr 30/03 17:50 fr 30/03 Tälje B B01 Grp A Sandvika BBK 71 - 66 Virum Vipers  
30031607 fr 30/03 17:50 fr 30/03 Västergård A G03 Grp B Tampereen Pyrintö 55 - 46 AIK Basket  
30031007 fr 30/03 18:00 fr 30/03 Brunnsäng G04 Grp D Sunderby SK 21 - 32 Haga Haninge  
30032007 fr 30/03 18:00 fr 30/03 Snäckviken B05 Grp B Malbas 49 - 48 FRYSHUSET BASKET  
30031508 fr 30/03 18:40 fr 30/03 Pershagenhallen B04 Grp C Breiðablik 28 - 57 BMS Herlev  
30030408 fr 30/03 18:40 fr 30/03 Östertäljehallen B04 Grp B SISU Basketball 60 - 70 Tampereen Pyrintö  
30031208 fr 30/03 18:45 fr 30/03 Gärtuna B04 Grp B Högsbo Basket 61 - 51 Kungsholmen Basket  
30030108 fr 30/03 18:55 fr 30/03 Tälje A B01 Grp B Stjarnan 70 - 41 SBBK  
30031308 fr 30/03 19:00 fr 30/03 Gröndal B06 Grp A Falcon 58 - 44 WB-Pantterit  
30031108 fr 30/03 19:00 fr 30/03 Rosenborg B02 Grp B BMS Herlev 45 - 41 Vestri/Skallagrímur  
30030508 fr 30/03 19:00 fr 30/03 Täljegymnasiet B03 Grp D Hammarby Basket 42 - 25 Ulriken Eagles  
30030308 fr 30/03 19:05 fr 30/03 Wasa G03 Grp A Stevnsgade 32 - 30 SBBK  
30030208 fr 30/03 19:10 fr 30/03 Tälje B B01 Grp B AIK Basket 71 - 47 EVN (Efters...Ved Nyborg)  
30031608 fr 30/03 19:10 fr 30/03 Västergård A B04 Grp D Gladsaxe Basketball Klub 109 - 38 Kolbotn Basketball  
30031008 fr 30/03 19:20 fr 30/03 Brunnsäng G04 Grp C IK Eos 29 - 37 SISU Basketball  
30032008 fr 30/03 19:20 fr 30/03 Snäckviken B05 Grp B Tampereen Pyrintö 48 - 42 Fjölnir  
30031509 fr 30/03 20:00 fr 30/03 Pershagenhallen B06 Grp A Lobas 29 - 48 BMS Herlev  
30030409 fr 30/03 20:00 fr 30/03 Östertäljehallen B04 Grp A Værløse Basketball 36 - 61 EBT  
30031209 fr 30/03 20:05 fr 30/03 Gärtuna B04 Grp A Hadsten SK 52 - 64 AIK basket  
30030109 fr 30/03 20:15 fr 30/03 Tälje A B99-00 Grp C SBBK 45 - 61 Fjolnir  
30031309 fr 30/03 20:20 fr 30/03 Gröndal B02 Grp B Tureberg Basket 64 - 60 SBBK  
30031109 fr 30/03 20:20 fr 30/03 Rosenborg B02 Grp C Hørsholm 79ers Basketball 59 - 55 KR  
30030509 fr 30/03 20:20 fr 30/03 Täljegymnasiet B03 Grp A Þór/Hrunamenn 67 - 46 Åkersberga Basket  
30030309 fr 30/03 20:25 fr 30/03 Wasa G03 Grp C SISU Basketball 45 - 72 Nässjö Basket  
30030209 fr 30/03 20:30 fr 30/03 Tälje B B99-00 Grp A Ullern Basket 56'ers 61 - 73 Hørsholm 79ers Basketball  
30031609 fr 30/03 20:30 fr 30/03 Västergård A B99-00 Grp D FRYSHUSET BASKET 75 - 60 SISU Basketball  
30031009 fr 30/03 20:40 fr 30/03 Brunnsäng G03 Grp D Hop BBK 33 - 38 Hørsholm 79ers Basketball  
30032009 fr 30/03 20:40 fr 30/03 Snäckviken B06 Grp A SBBK 22 - 70 Virum Vipers  

Instagram

Solid Sport