Detta är resultaten från Scania Cup 2018. Se de senaste resultaten från Scania Cup 2019 här.



Lördag 31/3 (Dag 3)

  Matchnr Tid Spelplan Grupp Omgång Hemmalag Resultat  Bortalag   Live  
31031500 lö 31/03 08:00 lö 31/03 Pershagenhallen B04 Grp B SISU Basketball 65 - 62 Högsbo Basket  
31031700 lö 31/03 08:00 lö 31/03 Västergård B B06 Grp A SBBK 38 - 86 BMS Herlev  
31030400 lö 31/03 08:00 lö 31/03 Östertäljehallen G05 Grp C HyPo 31 - 29 Basketklubb...ed 305 B305  
31031200 lö 31/03 08:05 lö 31/03 Gärtuna G05 Grp A Helmi Basket 47 - 28 Sunderby SK BYN F05  
31032000 lö 31/03 08:10 lö 31/03 Snäckviken B05 Grp C Virum Vipers 37 - 61 Viby basket  
31030100 lö 31/03 08:10 lö 31/03 Tälje A B01 Grp B SBBK 48 - 63 AIK Basket  
31030500 lö 31/03 08:10 lö 31/03 Täljegymnasiet B03 Grp A Åkersberga Basket 50 - 57 Högsbo Basket  
31031300 lö 31/03 08:20 lö 31/03 Gröndal B02 Grp A Borås Basket 58 - 69 Fjolnir  
31031100 lö 31/03 08:20 lö 31/03 Rosenborg B01 Grp B Trelleborg 57 - 80 Stjarnan  
31030300 lö 31/03 08:25 lö 31/03 Wasa G03 Play Off 1/8 Final Gammelstad BBK 50 - 40 AIK Basket  
31030200 lö 31/03 08:30 lö 31/03 Tälje B G01 Grp A Åbyhöj 62 - 29 Ullern Basket  
31031600 lö 31/03 08:30 lö 31/03 Västergård A G02 Grp A Högsbo Basket 36 - 51 Tampereen Pyrintö  
31031000 lö 31/03 08:40 lö 31/03 Brunnsäng G04 Grp B Spånga Basket 48 - 46 BMS Herlev  
31031501 lö 31/03 09:20 lö 31/03 Pershagenhallen B04 Grp B Tampereen Pyrintö 55 - 47 Kungsholmen Basket  
31031701 lö 31/03 09:20 lö 31/03 Västergård B B06 Grp A Falcon 50 - 37 Lobas  
31030401 lö 31/03 09:20 lö 31/03 Östertäljehallen G05 Grp D Åbyhöj 21 - 37 SBBK  
31031201 lö 31/03 09:25 lö 31/03 Gärtuna G06 Grp A Hørsholm 79ers Basketball 18 - 62 Honka  
31032001 lö 31/03 09:30 lö 31/03 Snäckviken B05 Grp C HoNsU 40 - 47 Hammarby Basket  
31030101 lö 31/03 09:30 lö 31/03 Tälje A B01 Grp A SISU Basketball 53 - 61 Virum Vipers  
31030501 lö 31/03 09:30 lö 31/03 Täljegymnasiet B03 Grp B Keravan Kori-80 35 - 39 Täby Basket  
31031301 lö 31/03 09:40 lö 31/03 Gröndal B02 Grp A EB85 46 - 69 Hammarby Basket  
31031101 lö 31/03 09:40 lö 31/03 Rosenborg G01 Grp B Hørsholm 79ers Basketball 36 - 50 BMS Herlev  
31030301 lö 31/03 09:45 lö 31/03 Wasa G03 Play Off 1/8 Final Tampereen Pyrintö 40 - 44 Hop BBK  
31030201 lö 31/03 09:50 lö 31/03 Tälje B G01 Grp A KFUM Uppsala Basket 47 - 52 AIK Basket  
31031601 lö 31/03 09:50 lö 31/03 Västergård A G02 Grp C SBBK 41 - 54 SISU Basketball  
31031001 lö 31/03 10:00 lö 31/03 Brunnsäng G04 Grp D Haga Haninge 32 - 55 BK AMAGER  
31031502 lö 31/03 10:40 lö 31/03 Pershagenhallen B04 Grp C WB-Pantterit WB- 41 - 59 BMS Herlev  
31031702 lö 31/03 10:40 lö 31/03 Västergård B B06 Grp A Virum Vipers 49 - 51 WB-Pantterit  
31030402 lö 31/03 10:40 lö 31/03 Östertäljehallen G05 Grp B Alvik Basket 38 - 29 Þór/Hrunamenn  
31031202 lö 31/03 10:45 lö 31/03 Gärtuna G06 Grp A SBBK 18 - 53 BMS Herlev  
31032002 lö 31/03 10:50 lö 31/03 Snäckviken B05 Grp D Falcon 65 - 25 SBBK  
31030102 lö 31/03 10:50 lö 31/03 Tälje A B99-00 Play Off 1/8 Final Östersund Basket Ungdom 47 - 57 Sverresborg Hoops  
31030502 lö 31/03 10:50 lö 31/03 Täljegymnasiet B03 Grp C FRYSHUSET BASKET 42 - 40 SISU Basketball  
31031302 lö 31/03 11:00 lö 31/03 Gröndal B02 Grp D Valur 73 - 61 Ulriken Eagles  
31031102 lö 31/03 11:00 lö 31/03 Rosenborg G99-00 Grp A Hop BBK 61 - 51 IK Eos  
31030302 lö 31/03 11:05 lö 31/03 Wasa G03 Play Off 1/8 Final KFUM Blackebergs IK 36 - 27 SBBK  
31030202 lö 31/03 11:10 lö 31/03 Tälje B B01 Grp A Malbas 61 - 72 Sandvika BBK  
31031602 lö 31/03 11:10 lö 31/03 Västergård A G02 Grp B BK Marbo 53 - 48 AIK Basket  
31031002 lö 31/03 11:20 lö 31/03 Brunnsäng G04 Grp A Espoo Basket Team 34 - 41 Hørsholm 79ers Basketball  
31031503 lö 31/03 12:00 lö 31/03 Pershagenhallen B04 Grp C Breiðablik 54 - 51 Åkersberga Basket  
31030403 lö 31/03 12:00 lö 31/03 Östertäljehallen G05 Slutspel 1/8 Final Helmi Basket 57 - 25 Ulriken Eagles  
31031203 lö 31/03 12:05 lö 31/03 Gärtuna G06 Grp A Åbyhöj 28 - 39 SISU Basketball  
31032003 lö 31/03 12:10 lö 31/03 Snäckviken B05 Grp A Espoo Baske...am (EBT) 05 66 - 44 Þór/Hrunamenn  
31030103 lö 31/03 12:10 lö 31/03 Tälje A B99-00 Play Off 1/8 Final SISU Basketball 64 - 69 Kongsberg Miners  
31030503 lö 31/03 12:10 lö 31/03 Täljegymnasiet B03 Grp D SBBK 54 - 39 Hammarby Basket  
31031303 lö 31/03 12:20 lö 31/03 Gröndal B02 Grp D AGF 72 - 41 AIK Basket  
31031103 lö 31/03 12:20 lö 31/03 Rosenborg G99-00 Grp A Virum Vipers 40 - 55 Norrort  
31030303 lö 31/03 12:25 lö 31/03 Wasa G03 Play Off 1/8 Final Stevnsgade 47 - 42 SISU Basketball  
31030203 lö 31/03 12:30 lö 31/03 Tälje B G01 Grp B SBBK 49 - 61 Luleå Basket  
31031603 lö 31/03 12:30 lö 31/03 Västergård A G02 Grp D BMS Herlev 65 - 44 Turun Riento  
31031003 lö 31/03 12:40 lö 31/03 Brunnsäng G04 Grp C SISU Basketball 41 - 39 Onsala Pirates BBK  
31031504 lö 31/03 13:20 lö 31/03 Pershagenhallen B04 Grp D Gladsaxe Basketball Klub 105 - 36 SBBK  
31030404 lö 31/03 13:20 lö 31/03 Östertäljehallen G05 Slutspel 1/8 Final Basketklubb...ed 305 B305 29 - 38 Sunderby SK BYN F05  
31032004 lö 31/03 13:30 lö 31/03 Snäckviken B05 Grp A Gladsaxe Basketball Klub 46 - 63 ALVIK BASKET  
31030104 lö 31/03 13:30 lö 31/03 Tälje A B99-00 Play Off 1/8 Final Hørsholm 79ers Basketball 70 - 41 SBBK  
31030504 lö 31/03 13:30 lö 31/03 Täljegymnasiet B01 Grp B Trelleborg 46 - 50 AIK Basket  
31031304 lö 31/03 13:40 lö 31/03 Gröndal B02 Grp B BMS Herlev 57 - 51 Tureberg Basket  
31031104 lö 31/03 13:40 lö 31/03 Rosenborg G99-00 Grp B Sandvika 28 - 47 SBBK  
31030304 lö 31/03 13:45 lö 31/03 Wasa G03 Play Off 1/4 Final Ulriken Eagles 69 - 42 Gammelstad BBK  
31030204 lö 31/03 13:50 lö 31/03 Tälje B B99-00 Play Off 1/8 Final EBAA 40 - 66 Ullern Basket 56'ers  
31031604 lö 31/03 13:50 lö 31/03 Västergård A G03 9-12 place 9-12 AIK Basket 45 - 62 Tampereen Pyrintö  
31031004 lö 31/03 14:00 lö 31/03 Brunnsäng G04 Slutspel 1/8 Final BMS Herlev 57 - 35 Sunderby SK  
31031505 lö 31/03 14:40 lö 31/03 Pershagenhallen B04 Grp D Kolbotn Basketball 48 - 63 Lobas  
31030405 lö 31/03 14:40 lö 31/03 Östertäljehallen G05 Slutspel 1/8 Final Åbyhöj 47 - 33 Þór/Hrunamenn  
31031204 lö 31/03 14:45 lö 31/03 Gärtuna B06 Grp A BMS Herlev 71 - 35 Virum Vipers  
31032005 lö 31/03 14:50 lö 31/03 Snäckviken B05 Grp B Tampereen Pyrintö 27 - 52 Malbas  
31030105 lö 31/03 14:50 lö 31/03 Tälje A B01 Grp B EVN (Efters...Ved Nyborg) 66 - 67 SBBK  
31030505 lö 31/03 14:50 lö 31/03 Täljegymnasiet B03 Play Off 1/8 Final SISU Basketball 53 - 45 Åkersberga Basket  
31031305 lö 31/03 15:00 lö 31/03 Gröndal B02 Grp B Vestri/Skallagrímur 66 - 40 SBBK  
31031105 lö 31/03 15:00 lö 31/03 Rosenborg B05 Grp C Virum Vipers 45 - 84 HoNsU  
31030305 lö 31/03 15:05 lö 31/03 Wasa G03 Play Off 1/4 Final Nässjö Basket 43 - 30 Hop BBK  
31030205 lö 31/03 15:10 lö 31/03 Tälje B G01 Grp A Ullern Basket 56 - 34 AIK Basket  
31031605 lö 31/03 15:10 lö 31/03 Västergård A G02 Slutspel 1/8 Final Lobas 58 - 71 Högsbo Basket  
31031005 lö 31/03 15:20 lö 31/03 Brunnsäng G04 Slutspel 1/8 Final Haga Haninge 28 - 56 Spånga Basket  
31031506 lö 31/03 16:00 lö 31/03 Pershagenhallen B04 Grp A Værløse Basketball 34 - 71 Hadsten SK  
31030406 lö 31/03 16:00 lö 31/03 Östertäljehallen G05 Slutspel 1/8 Final BK AMAGER 41 - 35 Tampereen Pyrintö  
31031205 lö 31/03 16:05 lö 31/03 Gärtuna G06 Grp A SISU Basketball 20 - 68 Honka  
31032006 lö 31/03 16:10 lö 31/03 Snäckviken B05 Grp B Fjölnir 52 - 55 FRYSHUSET BASKET  
31030106 lö 31/03 16:10 lö 31/03 Tälje A B99-00 Play Off 1/4 Final Fjolnir 67 - 42 Sverresborg Hoops  
31030506 lö 31/03 16:10 lö 31/03 Täljegymnasiet B03 Play Off 1/8 Final Keravan Kori-80 91 - 49 Ulriken Eagles  
31031306 lö 31/03 16:20 lö 31/03 Gröndal B02 Grp C Hørsholm 79ers Basketball 56 - 61 Onsala Pirates BBK  
31031106 lö 31/03 16:20 lö 31/03 Rosenborg B99-00 9-12 place 9-12 SISU Basketball 59 - 50 Östersund Basket Ungdom  
31030306 lö 31/03 16:25 lö 31/03 Wasa G03 Play Off 1/4 Final Brahe basket 56 - 41 KFUM Blackebergs IK  
31030206 lö 31/03 16:30 lö 31/03 Tälje B B01 Grp A Sandvika BBK 82 - 61 SISU Basketball  
31031606 lö 31/03 16:30 lö 31/03 Västergård A G02 Slutspel 1/8 Final Åbyhöj 35 - 38 SBBK  
31031006 lö 31/03 16:40 lö 31/03 Brunnsäng G04 Slutspel 1/8 Final IK Eos 39 - 37 SBBK  
31031507 lö 31/03 17:20 lö 31/03 Pershagenhallen B04 Grp A EBT 38 - 73 AIK basket  
31030407 lö 31/03 17:20 lö 31/03 Östertäljehallen G05 Slutspel 1/4 Final SBBK 40 - 44 Helmi Basket  
31031206 lö 31/03 17:25 lö 31/03 Gärtuna G06 Grp A SBBK 20 - 52 Hørsholm 79ers Basketball  
31032007 lö 31/03 17:30 lö 31/03 Snäckviken B05 Grp C Viby basket 30 - 71 Hammarby Basket  
31030107 lö 31/03 17:30 lö 31/03 Tälje A B99-00 Play Off 1/4 Final Viby Basket 74 - 38 Kongsberg Miners  
31030507 lö 31/03 17:30 lö 31/03 Täljegymnasiet B03 Play Off 1/8 Final Hammarby Basket 57 - 45 Hørsholm 79ers Basketball  
31031307 lö 31/03 17:40 lö 31/03 Gröndal B02 Grp C KR 46 - 50 Skuru Basket  
31031107 lö 31/03 17:40 lö 31/03 Rosenborg G99-00 Play Off 1/4 Final Norrort 43 - 65 Sandvika  
31030307 lö 31/03 17:45 lö 31/03 Wasa G03 Play Off 1/4 Final Hørsholm 79ers Basketball 49 - 35 Stevnsgade  
31030207 lö 31/03 17:50 lö 31/03 Tälje B G01 Grp B SBBK 46 - 60 Hørsholm 79ers Basketball  
31031607 lö 31/03 17:50 lö 31/03 Västergård A B01 Grp A Malbas 40 - 62 Norrort  
31031703 lö 31/03 17:50 lö 31/03 Västergård B B06 Grp A SBBK 40 - 100 Falcon  
31031007 lö 31/03 18:00 lö 31/03 Brunnsäng G04 Slutspel 1/8 Final Hørsholm 79ers Basketball 44 - 31 Onsala Pirates BBK  
31031508 lö 31/03 18:40 lö 31/03 Pershagenhallen B04 13-16 place 13-16 SISU Basketball 45 - 42 Åkersberga Basket  
31030408 lö 31/03 18:40 lö 31/03 Östertäljehallen G05 Slutspel 1/4 Final Alvik Basket 35 - 33 Sunderby SK BYN F05  
31031207 lö 31/03 18:45 lö 31/03 Gärtuna B05 Grp A Þór/Hrunamenn 47 - 67 ALVIK BASKET  
31032008 lö 31/03 18:50 lö 31/03 Snäckviken B05 Grp D SBBK 38 - 36 Ullern Basket  
31030108 lö 31/03 18:50 lö 31/03 Tälje A B99-00 Play Off 1/4 Final FRYSHUSET BASKET 72 - 55 Hørsholm 79ers Basketball  
31030508 lö 31/03 18:50 lö 31/03 Täljegymnasiet B03 Play Off 1/8 Final Þór/Hrunamenn 87 - 39 Oppsal Basket  
31031308 lö 31/03 19:00 lö 31/03 Gröndal B02 Grp A Fjolnir 83 - 56 Hammarby Basket  
31031108 lö 31/03 19:00 lö 31/03 Rosenborg G99-00 Play Off 1/4 Final SBBK 62 - 37 Virum Vipers  
31030308 lö 31/03 19:05 lö 31/03 Wasa B99-00 9-12 place 9-12 SBBK 32 - 78 EBAA  
31030208 lö 31/03 19:10 lö 31/03 Tälje B G01 Grp A KFUM Uppsala Basket 29 - 106 Åbyhöj  
31031608 lö 31/03 19:10 lö 31/03 Västergård A G02 Slutspel 1/8 Final AIK Basket 48 - 53 Malbas  
31031704 lö 31/03 19:10 lö 31/03 Västergård B B06 Grp A WB-Pantterit 37 - 38 Lobas  
31031008 lö 31/03 19:20 lö 31/03 Brunnsäng B02 Grp D Ulriken Eagles 55 - 65 AIK Basket  
31031509 lö 31/03 20:00 lö 31/03 Pershagenhallen B04 9-12 place 9-12 Kungsholmen Basket 56 - 45 Breiðablik  
31030409 lö 31/03 20:00 lö 31/03 Östertäljehallen G05 Slutspel 1/4 Final AIK 21 - 24 Åbyhöj  
31031208 lö 31/03 20:05 lö 31/03 Gärtuna G05 Slutspel 1/4 Final HyPo 31 - 47 BK AMAGER  
31032009 lö 31/03 20:10 lö 31/03 Snäckviken G06 Grp A BMS Herlev 47 - 27 Åbyhöj  
31030109 lö 31/03 20:10 lö 31/03 Tälje A B99-00 Play Off 1/4 Final BMS Herlev 59 - 54 Ullern Basket 56'ers  
31030509 lö 31/03 20:10 lö 31/03 Täljegymnasiet B02 Grp D Valur 78 - 72 AGF  
31031309 lö 31/03 20:20 lö 31/03 Gröndal B02 Grp A EB85 70 - 53 Borås Basket  
31031109 lö 31/03 20:20 lö 31/03 Rosenborg G99-00 Play Off 1/4 Final Hørsholm 79ers Basketball 89 - 50 Hop BBK  
31030309 lö 31/03 20:25 lö 31/03 Wasa B05 Grp A Gladsaxe Basketball Klub 44 - 71 Espoo Baske...am (EBT) 05  
31030209 lö 31/03 20:30 lö 31/03 Tälje B G01 Grp B Luleå Basket 32 - 63 BMS Herlev  
31031609 lö 31/03 20:30 lö 31/03 Västergård A G02 Slutspel 1/8 Final Turun Riento 53 - 41 Stevnsgade  
31031009 lö 31/03 20:40 lö 31/03 Brunnsäng G03 9-12 place 9-12 SISU Basketball 35 - 56 SBBK  

Instagram

Solid Sport