Detta är resultaten från Scania Cup 2018. Se de senaste resultaten från Scania Cup 2019 här.



Söndag 1/4 (Dag 4)

  Matchnr Tid Spelplan Grupp Omgång Hemmalag Resultat  Bortalag   Live  
01041500 sö 01/04 08:00 sö 01/04 Pershagenhallen B04 Play Off 1/4 Final AIK basket 58 - 44 WB-Pantterit WB-  
01041100 sö 01/04 08:00 sö 01/04 Rosenborg B01 Grp A Virum Vipers 53 - 29 Malbas  
01040100 sö 01/04 08:00 sö 01/04 Tälje A B99-00 5-8 place 5-8 Kongsberg Miners 51 - 73 Sverresborg Hoops  
01040200 sö 01/04 08:00 sö 01/04 Tälje B B01 Grp B Stjarnan 84 - 57 EVN (Efters...Ved Nyborg)  
01040500 sö 01/04 08:00 sö 01/04 Täljegymnasiet B03 Play Off 1/4 Final Täby Basket 39 - 48 SISU Basketball  
01040400 sö 01/04 08:00 sö 01/04 Östertäljehallen G99-00 5-7 place Virum Vipers 38 - 40 Hop BBK  
01041200 sö 01/04 08:05 sö 01/04 Gärtuna G06 Grp A SISU Basketball 48 - 33 SBBK  
01042000 sö 01/04 08:10 sö 01/04 Snäckviken B05 Slutspel 1/4 Final Falcon 63 - 45 FRYSHUSET BASKET  
01041300 sö 01/04 08:20 sö 01/04 Gröndal B02 Play Off 1/4 Final Fjolnir 62 - 56 Skuru Basket  
01040300 sö 01/04 08:25 sö 01/04 Wasa G03 5-8 place 5-8 Gammelstad BBK 37 - 46 Hop BBK  
01041600 sö 01/04 08:30 sö 01/04 Västergård A G02 9-12 place 9-12 Stevnsgade 49 - 48 AIK Basket  
01041700 sö 01/04 08:30 sö 01/04 Västergård B B06 Grp A WB-Pantterit 70 - 31 SBBK  
01041000 sö 01/04 08:40 sö 01/04 Brunnsäng G04 Slutspel 1/4 Final Espoo Basket Team 34 - 51 Spånga Basket  
01041501 sö 01/04 09:20 sö 01/04 Pershagenhallen B04 Play Off 1/4 Final Gladsaxe Basketball Klub 76 - 67 Tampereen Pyrintö  
01041101 sö 01/04 09:20 sö 01/04 Rosenborg B01 Grp A Norrort 58 - 49 Sandvika BBK  
01040101 sö 01/04 09:20 sö 01/04 Tälje A B99-00 5-8 place 5-8 Hørsholm 79ers Basketball 53 - 56 Ullern Basket 56'ers  
01040201 sö 01/04 09:20 sö 01/04 Tälje B B01 Grp B SBBK 66 - 65 Trelleborg  
01040501 sö 01/04 09:20 sö 01/04 Täljegymnasiet B03 Play Off 1/4 Final FRYSHUSET BASKET 45 - 59 Keravan Kori-80  
01040401 sö 01/04 09:20 sö 01/04 Östertäljehallen G05 9-12 place 9-12 Þór/Hrunamenn 48 - 49 Tampereen Pyrintö  
01041201 sö 01/04 09:25 sö 01/04 Gärtuna G06 Grp A BMS Herlev 31 - 28 Hørsholm 79ers Basketball  
01042001 sö 01/04 09:30 sö 01/04 Snäckviken B05 Slutspel 1/4 Final Malbas 43 - 26 SBBK  
01041301 sö 01/04 09:40 sö 01/04 Gröndal B02 Play Off 1/4 Final Valur 65 - 57 Vestri/Skallagrímur  
01040301 sö 01/04 09:45 sö 01/04 Wasa G03 5-8 place 5-8 Stevnsgade 29 - 38 KFUM Blackebergs IK  
01041601 sö 01/04 09:50 sö 01/04 Västergård A G02 9-12 place 9-12 Åbyhöj 63 - 56 Lobas  
01041701 sö 01/04 09:50 sö 01/04 Västergård B B06 Grp A BMS Herlev 30 - 30 Falcon    
01041001 sö 01/04 10:00 sö 01/04 Brunnsäng G04 Slutspel 1/4 Final BK AMAGER 37 - 33 Hørsholm 79ers Basketball  
01041502 sö 01/04 10:40 sö 01/04 Pershagenhallen B04 Play Off 1/4 Final Högsbo Basket 58 - 47 SBBK  
01041102 sö 01/04 10:40 sö 01/04 Rosenborg G99-00 Play Off Semifinal IK Eos 57 - 53 SBBK  
01040102 sö 01/04 10:40 sö 01/04 Tälje A B99-00 Play Off Semifinal Viby Basket 71 - 64 FRYSHUSET BASKET  
01040202 sö 01/04 10:40 sö 01/04 Tälje B G01 Play Off 1/4 Final Hørsholm 79ers Basketball 57 - 74 AIK Basket  
01040502 sö 01/04 10:40 sö 01/04 Täljegymnasiet B03 Play Off 1/4 Final Högsbo Basket 60 - 38 Hammarby Basket  
01040402 sö 01/04 10:40 sö 01/04 Östertäljehallen G05 9-12 place 9-12 Ulriken Eagles 37 - 43 Basketklubb...ed 305 B305  
01041202 sö 01/04 10:45 sö 01/04 Gärtuna G06 Grp A Åbyhöj 23 - 90 Honka  
01042002 sö 01/04 10:50 sö 01/04 Snäckviken B05 Slutspel 1/4 Final Espoo Baske...am (EBT) 05 55 - 41 HoNsU  
01041302 sö 01/04 11:00 sö 01/04 Gröndal B02 Play Off 1/4 Final BMS Herlev 42 - 56 AGF  
01040302 sö 01/04 11:05 sö 01/04 Wasa G03 Play Off Semifinal Ulriken Eagles 61 - 20 Hørsholm 79ers Basketball  
01041602 sö 01/04 11:10 sö 01/04 Västergård A G02 Slutspel 1/4 Final SISU Basketball 58 - 46 Malbas  
01041702 sö 01/04 11:10 sö 01/04 Västergård B B06 Grp A Virum Vipers 55 - 32 Lobas  
01041002 sö 01/04 11:20 sö 01/04 Brunnsäng G04 Slutspel 1/4 Final Tampereen Pyrintö 39 - 48 IK Eos  
01041503 sö 01/04 12:00 sö 01/04 Pershagenhallen B04 Play Off 1/4 Final BMS Herlev 64 - 68 Hadsten SK  
01041103 sö 01/04 12:00 sö 01/04 Rosenborg G99-00 Play Off Semifinal Hørsholm 79ers Basketball 76 - 31 Sandvika  
01040103 sö 01/04 12:00 sö 01/04 Tälje A B99-00 Play Off Semifinal BMS Herlev 86 - 50 Fjolnir  
01040203 sö 01/04 12:00 sö 01/04 Tälje B G01 Play Off 1/4 Final Ullern Basket 53 - 57 Luleå Basket  
01040503 sö 01/04 12:00 sö 01/04 Täljegymnasiet B03 Play Off 1/4 Final SBBK 58 - 38 Þór/Hrunamenn  
01040403 sö 01/04 12:00 sö 01/04 Östertäljehallen G05 Slutspel Semifinal Alvik Basket 33 - 37 BK AMAGER  
01041203 sö 01/04 12:05 sö 01/04 Gärtuna B04 13-16 place 13-16 Værløse Basketball 58 - 39 Kolbotn Basketball  
01042003 sö 01/04 12:10 sö 01/04 Snäckviken B05 Slutspel 1/4 Final Hammarby Basket 40 - 45 ALVIK BASKET  
01041303 sö 01/04 12:20 sö 01/04 Gröndal B02 Play Off 1/4 Final Hørsholm 79ers Basketball 63 - 71 Hammarby Basket  
01040303 sö 01/04 12:25 sö 01/04 Wasa G03 Play Off Semifinal Brahe basket 40 - 38 Nässjö Basket  
01041603 sö 01/04 12:30 sö 01/04 Västergård A G02 Slutspel 1/4 Final Tampereen Pyrintö 59 - 47 Turun Riento  
01041003 sö 01/04 12:40 sö 01/04 Brunnsäng G04 Slutspel 1/4 Final SISU Basketball 41 - 55 BMS Herlev  
01041504 sö 01/04 13:20 sö 01/04 Pershagenhallen B04 9-12 place 9-12 EBT 65 - 53 Lobas  
01041104 sö 01/04 13:20 sö 01/04 Rosenborg G99-00 5-7 place Norrort 52 - 42 Virum Vipers  
01040104 sö 01/04 13:20 sö 01/04 Tälje A B99-00 9-12 place 9-10 SISU Basketball 66 - 84 EBAA  
01040204 sö 01/04 13:20 sö 01/04 Tälje B B99-00 9-12 place 11-12 Östersund Basket Ungdom 78 - 51 SBBK  
01040504 sö 01/04 13:20 sö 01/04 Täljegymnasiet B03 9-12 place 9-12 Hørsholm 79ers Basketball 53 - 66 Ulriken Eagles  
01040404 sö 01/04 13:20 sö 01/04 Östertäljehallen G05 Slutspel Semifinal Åbyhöj 24 - 54 Helmi Basket  
01041204 sö 01/04 13:25 sö 01/04 Gärtuna B02 13-16 place 13-16 Borås Basket 54 - 51 Ulriken Eagles  
01042004 sö 01/04 13:30 sö 01/04 Snäckviken B05 13-15 place Virum Vipers 35 - 51 Fjölnir  
01041304 sö 01/04 13:40 sö 01/04 Gröndal B02 13-16 place 13-16 SBBK 70 - 69 KR  
01040304 sö 01/04 13:45 sö 01/04 Wasa G03 9-12 place 11-12 AIK Basket 74 - 30 SISU Basketball  
01041604 sö 01/04 13:50 sö 01/04 Västergård A G02 Slutspel 1/4 Final BK Marbo 44 - 38 Högsbo Basket  
01041004 sö 01/04 14:00 sö 01/04 Brunnsäng G04 9-12 place 9-12 Haga Haninge 23 - 35 Sunderby SK  
01041505 sö 01/04 14:40 sö 01/04 Pershagenhallen B99-00 5-8 place 5-6 Sverresborg Hoops 49 - 60 Ullern Basket 56'ers  
01041105 sö 01/04 14:40 sö 01/04 Rosenborg B01 Play Off Semifinal Norrort 55 - 51 AIK Basket  
01040505 sö 01/04 14:40 sö 01/04 Täljegymnasiet B03 9-12 place 9-12 Oppsal Basket 36 - 72 Åkersberga Basket  
01040405 sö 01/04 14:40 sö 01/04 Östertäljehallen G05 5-8 place 5-8 AIK 27 - 31 HyPo  
01041205 sö 01/04 14:45 sö 01/04 Gärtuna G06 Broze 3-4 SISU Basketball 25 - 26 Hørsholm 79ers Basketball  
01042005 sö 01/04 14:50 sö 01/04 Snäckviken B05 9-12 place 9-12 Gladsaxe Basketball Klub 65 - 42 Ullern Basket  
01041305 sö 01/04 15:00 sö 01/04 Gröndal B99-00 5-8 place 7-8 Kongsberg Miners 44 - 52 Hørsholm 79ers Basketball  
01040305 sö 01/04 15:05 sö 01/04 Wasa G03 9-12 place 9-10 Tampereen Pyrintö 29 - 43 SBBK  
01041605 sö 01/04 15:10 sö 01/04 Västergård A G02 Slutspel 1/4 Final BMS Herlev 51 - 82 SBBK  
01041703 sö 01/04 15:10 sö 01/04 Västergård B B06 Bronze 3-4 Virum Vipers 31 - 41 WB-Pantterit  
01041005 sö 01/04 15:20 sö 01/04 Brunnsäng G04 9-12 place 9-12 Onsala Pirates BBK 21 - 35 SBBK  
01041506 sö 01/04 16:00 sö 01/04 Pershagenhallen B04 5-8 place 5-8 WB-Pantterit WB- 54 - 59 BMS Herlev  
01041106 sö 01/04 16:00 sö 01/04 Rosenborg B01 Play Off Semifinal Stjarnan 70 - 36 Virum Vipers  
01040506 sö 01/04 16:00 sö 01/04 Täljegymnasiet B03 5-8 place 5-8 Hammarby Basket 36 - 66 FRYSHUSET BASKET  
01040406 sö 01/04 16:00 sö 01/04 Östertäljehallen G05 5-8 place 5-8 SBBK 57 - 41 Sunderby SK BYN F05  
01041206 sö 01/04 16:05 sö 01/04 Gärtuna B04 13-16 place 15-16 Kolbotn Basketball 48 - 61 Åkersberga Basket  
01042006 sö 01/04 16:10 sö 01/04 Snäckviken B05 9-12 place 9-12 Tampereen Pyrintö 50 - 43 Viby basket  
01040105 sö 01/04 16:15 sö 01/04 Tälje A G06 Final Final Honka 70 - 24 BMS Herlev  
01041306 sö 01/04 16:20 sö 01/04 Gröndal B02 9-12 place 9-12 EB85 48 - 59 AIK Basket  
01040306 sö 01/04 16:25 sö 01/04 Wasa G01 5-8 place 5-8 Hørsholm 79ers Basketball 60 - 53 SBBK  
01041606 sö 01/04 16:30 sö 01/04 Västergård A B05 Slutspel Semifinal Espoo Baske...am (EBT) 05 55 - 32 Falcon  
01041704 sö 01/04 16:30 sö 01/04 Västergård B G05 9-12 place 11-12 Þór/Hrunamenn 36 - 24 Ulriken Eagles  
01041006 sö 01/04 16:40 sö 01/04 Brunnsäng G04 5-8 place 5-8 Hørsholm 79ers Basketball 39 - 69 Tampereen Pyrintö  
01041507 sö 01/04 17:20 sö 01/04 Pershagenhallen B04 5-8 place 5-8 Tampereen Pyrintö 70 - 48 SBBK  
01041107 sö 01/04 17:20 sö 01/04 Rosenborg G99-00 Play Off Bronsmatch SBBK 54 - 29 Sandvika  
01040507 sö 01/04 17:20 sö 01/04 Täljegymnasiet B03 5-8 place 5-8 Þór/Hrunamenn 73 - 41 Täby Basket  
01040407 sö 01/04 17:20 sö 01/04 Östertäljehallen B02 5-8 place 5-8 Skuru Basket 53 - 58 Hørsholm 79ers Basketball  
01041207 sö 01/04 17:25 sö 01/04 Gärtuna B04 9-12 place 11-12 Lobas 58 - 73 Breiðablik  
01042007 sö 01/04 17:30 sö 01/04 Snäckviken B05 5-8 place 5-8 FRYSHUSET BASKET 52 - 18 SBBK  
01041307 sö 01/04 17:40 sö 01/04 Gröndal B02 9-12 place 9-12 Tureberg Basket 42 - 57 Onsala Pirates BBK  
01040106 sö 01/04 17:45 sö 01/04 Tälje A B06 Final Final BMS Herlev 52 - 41 Falcon  
01040307 sö 01/04 17:45 sö 01/04 Wasa G01 5-8 place 5-8 Ullern Basket 56 - 62 KFUM Uppsala Basket  
01041607 sö 01/04 17:50 sö 01/04 Västergård A B05 Slutspel Semifinal Malbas 28 - 55 ALVIK BASKET  
01041705 sö 01/04 17:50 sö 01/04 Västergård B G05 9-12 place 9-10 Tampereen Pyrintö 42 - 23 Basketklubb...ed 305 B305  
01041007 sö 01/04 18:00 sö 01/04 Brunnsäng G04 5-8 place 5-8 Espoo Basket Team 73 - 37 SISU Basketball  
01041508 sö 01/04 18:40 sö 01/04 Pershagenhallen B04 Play Off Semifinal AIK basket 81 - 56 Gladsaxe Basketball Klub  
01041108 sö 01/04 18:40 sö 01/04 Rosenborg B99-00 Play Off Bronsmatch FRYSHUSET BASKET 68 - 51 Fjolnir  
01040508 sö 01/04 18:40 sö 01/04 Täljegymnasiet B03 Play Off Semifinal SISU Basketball 55 - 33 Keravan Kori-80  
01040408 sö 01/04 18:40 sö 01/04 Östertäljehallen B04 13-16 place 13-14 Værløse Basketball 68 - 55 SISU Basketball  
01041208 sö 01/04 18:45 sö 01/04 Gärtuna B04 9-12 place 9-10 EBT 64 - 76 Kungsholmen Basket  
01042008 sö 01/04 18:50 sö 01/04 Snäckviken B05 5-8 place 5-8 HoNsU 59 - 33 Hammarby Basket  
01041308 sö 01/04 19:00 sö 01/04 Gröndal B02 Play Off Semifinal Fjolnir 82 - 92 Valur  
01040308 sö 01/04 19:05 sö 01/04 Wasa G01 Play Off Semifinal Åbyhöj 67 - 40 AIK Basket  
01041608 sö 01/04 19:10 sö 01/04 Västergård A G02 5-8 place 5-8 Turun Riento 23 - 45 Malbas  
01041706 sö 01/04 19:10 sö 01/04 Västergård B B05 13-15 place Þór/Hrunamenn 57 - 60 Fjölnir  
01040107 sö 01/04 19:15 sö 01/04 Tälje A G99-00 Play Off Final IK Eos 65 - 59 Hørsholm 79ers Basketball  
01041008 sö 01/04 19:20 sö 01/04 Brunnsäng G04 Slutspel Semifinal Spånga Basket 50 - 23 BK AMAGER  
01041509 sö 01/04 20:00 sö 01/04 Pershagenhallen B04 Play Off Semifinal Högsbo Basket 62 - 72 Hadsten SK  
01041109 sö 01/04 20:00 sö 01/04 Rosenborg G03 Play Off Bronsmatch Hørsholm 79ers Basketball 19 - 43 Nässjö Basket  
01040509 sö 01/04 20:00 sö 01/04 Täljegymnasiet B03 Play Off Semifinal Högsbo Basket 56 - 36 SBBK  
01040409 sö 01/04 20:00 sö 01/04 Östertäljehallen G05 Slutspel Bronsmatch Åbyhöj 38 - 35 Alvik Basket  
01041209 sö 01/04 20:05 sö 01/04 Gärtuna B02 5-8 place 5-8 Vestri/Skallagrímur 75 - 41 BMS Herlev  
01042009 sö 01/04 20:10 sö 01/04 Snäckviken G04 9-12 place 9-10 Sunderby SK 30 - 29 SBBK  
01041309 sö 01/04 20:20 sö 01/04 Gröndal B02 Play Off Semifinal AGF 80 - 43 Hammarby Basket  
01040309 sö 01/04 20:25 sö 01/04 Wasa G01 Play Off Semifinal BMS Herlev 65 - 31 Luleå Basket  
01041609 sö 01/04 20:30 sö 01/04 Västergård A G02 5-8 place 5-8 BMS Herlev 52 - 31 Högsbo Basket  
01041009 sö 01/04 20:40 sö 01/04 Brunnsäng G04 Slutspel Semifinal IK Eos 37 - 41 BMS Herlev  
01040108 sö 01/04 20:45 sö 01/04 Tälje A B99-00 Play Off Final Viby Basket 58 - 69 BMS Herlev  
01041110 sö 01/04 21:20 sö 01/04 Rosenborg G99-00 5-7 place Hop BBK 71 - 44 Norrort  
01040510 sö 01/04 21:20 sö 01/04 Täljegymnasiet G04 9-12 place 11-12 Haga Haninge 41 - 35 Onsala Pirates BBK  

Instagram

Solid Sport