Detta är resultaten från Scania Cup 2016. Se de senaste resultaten från Scania Cup 2020 här.

Senaste resultat

Scania Cup 2016 börjar
Slut
25/3
26/3
27/3
28/3

Finals

  Matchnr Tid Spelplan Grupp Omgång Hemmalag Resultat  Bortalag   Live  
28031602 må 28/03 11:15 må 28/03 Västergård A B03 Slutspel Final Sykki 44 - 64 Pyrintö      
28031603 må 28/03 12:45 må 28/03 Västergård A B02 Slutspel Final BK Amager 79 - 59 Solna Vikings      
28030101 må 28/03 09:45 må 28/03 Tälje A B01 Slutspel Final Thor Akureyri (Þór) 54 - 62 Solna Vikings      
28030102 må 28/03 11:15 må 28/03 Tälje A B00 Slutspel Final KFUM Uppsala 41 - 50 Hørsholm BBK      
28030104 må 28/03 14:15 må 28/03 Tälje A B99 Slutspel Final KFUM Fryshuset Basket 44 - 46 EVN Basket      
28031601 må 28/03 09:45 må 28/03 Västergård A G03 Slutspel Final Tapiolan Honka 48 - 30 FoKoPo / FoBa      
28031600 må 28/03 08:15 må 28/03 Västergård A G02 Slutspel Final Marbo 56 - 46 Hørsholm BBK      
28030100 må 28/03 08:15 må 28/03 Tälje A G01 Slutspel Final Alvik 37 - 64 Åbyhöj      
28030103 må 28/03 12:45 må 28/03 Tälje A G00 Slutspel Final Værløse 54 - 41 SBBK      
28030105 må 28/03 15:45 må 28/03 Tälje A G99 Slutspel Final KFUM Fryshuset Basket 52 - 44 Norrköping Dolphins      
27030106 sö 27/03 18:00 sö 27/03 Tälje A B04 Slutspel Final EBT 46 - 58 Gladsaxe Basketball Klub      
27030108 sö 27/03 21:00 sö 27/03 Tälje A B97-98 Slutspel Final BG Luleå 59 - 79 KFUM Fryshuset Basket      
27030105 sö 27/03 16:30 sö 27/03 Tälje A G04 Slutspel Final EBT 63 - 22 BC Nokia      
27030107 sö 27/03 19:30 sö 27/03 Tälje A G97-98 Slutspel Final Norrort Basket 45 - 32 Værløse      
  Matchnr Tid Spelplan Grupp Omgång Hemmalag Resultat  Bortalag   Live  
28030505 må 28/03 14:40 må 28/03 Täljegymnasiet G00 5-8 place 5-6 Bk Järva 42 - 52 Alvik      
28031105 må 28/03 14:40 må 28/03 Rosenborg B99 5-7 place FoKoPo 36 - 74 Vaerlöse      
28031204 må 28/03 13:45 må 28/03 Gärtuna G01 5-8 place 7-8 Spånga Basket 45 - 50 Täby      
28031504 må 28/03 13:45 må 28/03 Pershagenhallen G00 9-10 place 9-10 place Eos 45 - 44 Turun Riento      
28030404 må 28/03 13:40 må 28/03 Östertäljehallen B00 9-12 place 9-10 PuHu 53 - 73 Sverresborg      
28031004 må 28/03 13:30 må 28/03 Brunnsäng G00 11-12 place 11-12 place BMS Herlev 40 - 20 Kjelsås      
28030304 må 28/03 13:20 må 28/03 Wasa B01 5-8 place 5-6 SBBK 59 - 55 Stjarnan      
28030504 må 28/03 13:20 må 28/03 Täljegymnasiet G99 5-7 place Sisu 60 - 48 Solna Vikings      
28031104 må 28/03 13:20 må 28/03 Rosenborg B99 Slutspel Bronsmatch Ullern 56'ers 69 - 79 IR      
28031203 må 28/03 12:25 må 28/03 Gärtuna G01 5-8 place 5-6 Ullern Basket 32 - 62 Køge Bugt Basketball Klub      
28031503 må 28/03 12:25 må 28/03 Pershagenhallen B02 5-8 place 5-6 Hørsholm BBK 47 - 40 SBBK      
28030403 må 28/03 12:20 må 28/03 Östertäljehallen G02 5-8 place 5-6 HNMKY 42 - 38 Solna Vikings      
28031003 må 28/03 12:10 må 28/03 Brunnsäng G02 5-8 place 7-8 Pyrintö 59 - 19 Åbyhöj      
28030303 må 28/03 12:00 må 28/03 Wasa G00 5-8 place 7-8 HNMKY 47 - 53 TikS      
28030503 må 28/03 12:00 må 28/03 Täljegymnasiet B00 5-8 place 7-8 Solna Vikings 63 - 49 KR      
28031103 må 28/03 12:00 må 28/03 Rosenborg G00 Slutspel Bronsmatch Tampereen Pyrintö 52 - 44 Åbyhöj      
28031202 må 28/03 11:05 må 28/03 Gärtuna G00 13-14 place 13-14 place Östersund Basket 28 - 62 Hørsholm BBK      
28031502 må 28/03 11:05 må 28/03 Pershagenhallen B02 5-8 place 7-8 Ura Basket 80 - 45 Hammarby Basket      
28030402 må 28/03 11:00 må 28/03 Östertäljehallen B03 5-8 place 7-8 Stjarnan 57 - 38 Högsbo Basket      
28031002 må 28/03 10:50 må 28/03 Brunnsäng B01 9-12 place 9-10 IK Eos 66 - 73 Spånga Basket      
28030302 må 28/03 10:40 må 28/03 Wasa B01 5-8 place 7-8 Vaerlöse 66 - 51 KFUM Uppsala      
28030502 må 28/03 10:40 må 28/03 Täljegymnasiet B99 5-7 place Vaerlöse 36 - 58 Östersund Basket      
28031102 må 28/03 10:40 må 28/03 Rosenborg G99 Slutspel Bronsmatch Norrort basket 35 - 56 Hörsholm      
28031702 må 28/03 10:30 må 28/03 Västergård B G03 5-8 place 7-8 Solna Vikings 35 - 23 BK Amager      
28031201 må 28/03 09:45 må 28/03 Gärtuna B00 9-12 place 11-12 SBBK 48 - 56 Helsingborg BBK      
28031501 må 28/03 09:45 må 28/03 Pershagenhallen B02 Slutspel Bronsmatch AGF 50 - 39 BMS Herlev      
28030401 må 28/03 09:40 må 28/03 Östertäljehallen B03 9-12 place 9-10 HNMKY 37 - 46 KFUM Fryshuset Basket      
28031001 må 28/03 09:30 må 28/03 Brunnsäng B02 9-12 place 11-12 KFUM Blackeberg 41 - 38 Tureberg Basket      
28030301 må 28/03 09:20 må 28/03 Wasa B03 5-8 place 5-6 Keravan Kori-80 38 - 63 Virum Vipers      
28030501 må 28/03 09:20 må 28/03 Täljegymnasiet B00 5-8 place 5-6 Pyrintö 60 - 83 BMS Herlev      
28031101 må 28/03 09:20 må 28/03 Rosenborg B00 Slutspel Bronsmatch Sisu 52 - 56 Tureberg Basket      
28031701 må 28/03 09:10 må 28/03 Västergård B G03 Slutspel Bronsmatch Ulriken Eagles 39 - 48 HNMKY      
28031200 må 28/03 08:25 må 28/03 Gärtuna G99 5-7 place Sisu 51 - 58 KFUM Blackeberg      
28031500 må 28/03 08:25 må 28/03 Pershagenhallen B03 Slutspel Bronsmatch Sisu 36 - 31 Solna Vikings      
28030400 må 28/03 08:20 må 28/03 Östertäljehallen B03 9-12 place 11-12 Hammarby Basket 36 - 34 SBBK      

Instagram

Solid Sport